Sladkorna bolezen od nas zahteva tudi ustrezen način prehranjevanja

Ker sladkorna bolezen nikakor ni redek pojav, je zato še toliko pomembneje, da je prav vsak med nami dobro soočen z njo. V prvi vrsti je dobro vedeti, za kakšno vrsto bolezni gre, zakaj pravzaprav nastane in kako ravnati v primeru, če se z njo tudi soočimo.

Treba pa je poudariti tudi to, da sladkorna bolezen še zdaleč ne pomeni samo ene bolezni. Gre namreč za skupek bolezni s skupnim imenovalcem: povečanje krvnega sladkorja. V veliki meri jo lahko milimo tako, da se dovolj zdravo prehranjujemo. Prehrana sladkornega bolnika namreč dokazano izrazito vpliva na raven krvnega sladkorja.

 

Kakšna vrsta hrane naj bo vključena na jedilnik sladkornega bolnika

Dejstvo je, da nam sladkorna bolezen ne more povsem uničiti našega življenja in da lahko tudi v primeru takšne bolezni dovolj kakovostno živimo. Za to lahko v kar precej veliki meri naredimo tudi sami. V tem primeru je treba najprej temeljito preučiti seznam vseh živil, ki bi lahko na takšno vrsto bolezni dobro vplivala.

Strokovnjaki sladkornim bolnikom priporočajo zdravo prehrano z neoluščenimi žiti, prav tako veliko zelenjave, zmerno količino sadja, posneto mleko, mlečne izdelke, pusto meso, predvsem ribe.

Razvoj sladkorne bolezni v veliki meri zmanjšuje tudi redna telesna dejavnost. Izboljšuje odzivnost tkiv na inzulin, obenem znižuje krvni sladkor. Priporoča se zmerna telesna dejavnost, na primer kolesarjenje, hoja, plavanje po eno uro od 3-krat do 5-krat na teden. Če pa je krvni sladkor previsok, se gibanje odsvetuje oziroma če se med samo vadbo pojavijo kakršne koli težave.

 

Čas za uvedbo inzulina

Na izločanje inzulina lahko vplivajo zdravila v obliki tablet. Prav tako delujejo na odpornost tkiv na inzulin ali pa vplivajo na prehod glukoze iz črevesja v krvni obtok. Če pa se sladkorna bolezen tipa 2 kljub temu ne uspe urediti, je čas za uvedbo inzulina.